#!! Best TCL LE40FHDE3010TA 40-Inch 720p 60Hz LCD HDTV
#@ TCL LE40FHDE3010TA 40-Inch 720p 60Hz LCD HDTV - Find out more reviews of TCL LE40FHDE3010TA 40-Inch 720p 60Hz LCD HDTV.
Product Description
Enjoy The Creative Life with the TCL 40" 1080p 60Hz back-lit LED HDTV. It delivers premium picture quality in a sophisticated ultra slim frame design perfect for bringing entertainment to any space. Whether wall mounted like a piece of art or sitting on its elegant base, this flat screen LED HDTV features High Definition 1080p resolution, fast 60Hz refresh rate, a dynamic contrast ratio of 4,000,000:1, three HDMI inputs, and SRS TruSurroundHD for more immersive surround sound. Exceeding ENERGY STAR 6.0 Guidelines, this TV’s low energy usage ensures that the planet and your wallet will be better off. Color Your World with superior performance and design backed by an industry-leading 2 year limited manufacturer’s warranty.
TCL LE40FHDE3010TA 40-Inch 720p 60Hz LCD HDTV
From TCL
Product Details
  • Brand: TCL
  • Model: LE40FHDE3010TA
  • Dimensions: 24.40" h x 3.70" w x 36.80" l, 16.50 pounds