#!! Best LG 60LS579C - 60" Class ( 60.1" viewable ) LED-backlit LCD TV (60LS579C) -
#@ LG 60LS579C - 60" Class ( 60.1" viewable ) LED-backlit LCD TV (60LS579C) - - Find out more reviews of LG 60LS579C - 60" Class ( 60.1" viewable ) LED-backlit LCD TV (60LS579C) -.
Product Description
LG 60LS579C - 60" Class ( 60.1" viewable ) LED-backlit LCD TV - Smart TV - 1080p (FullHD) - edge-lit - glossy black
Product Description: LG 60LS579C - 60" Class ( 60.1" viewable ) LED-backlit LCD TV
Product Type: LED-backlit LCD TV - Smart TV
Power Consumption Operational: 104 Watt
Diagonal Size: 60" Class ( 60.1" viewable )
Diagonal Size (cm): 152 cm ( 152.7 cm viewable )
Dimensions (WxDxH): 54.7 in x 12.4 in x 35 in - with stand
Weight: 70.5 lbs
Color: Glossy black
Resolution: 1920 x 1080
Display Format: 1080p (FullHD)
Input Video Formats: 720p, 1080i, 1080p
Motion Enhancement Technology: TruMotion 120Hz
24p Technology: 24p Real Cinema
Video Interface: Component, composite, HDMI
HDMI Ports Qty: 4 port(s)
PC Interface: VGA (HD-15)
HDCP Compatible: Yes
LCD Backlight Technology: LED backlight - edge-lit
TV Tuner: 1x analog/digital combo
Digital TV Tuner: ATSC, QAM
Internet Streaming Services: Skype
Sound Output Mode
LG 60LS579C - 60" Class ( 60.1" viewable ) LED-backlit LCD TV (60LS579C) -