#@ Toshiba 46L5200U 46 inch Ultra-thin LED TV 1080p Full HD 120Hz + Hookup Bundle - Find out more reviews of Toshiba 46L5200U 46 inch Ultra-thin LED TV 1080p Full HD 120Hz + Hookup Bundle.
Product Description
Product Description: Ultrathin LED with New Aero Design - Edge LED provides superior picture quality, modern thin bezel design and ultrathin depth. The new Aero design adds the stylish silver Aero wing to create a TV that looks great in any home dcor. ClearFrame 120Hz for Clear, Fast Motion - Doubles the normal frame rate to help eliminate motion blur for clearer fast-action sports, action movies and more. 1080p Full HD for True Home Theater Quality - Full HD provides more pixel resolution than standard HD for incredible image clarity. New Dynamic Picture Mode - Creates pictures that seem to pop off the screen! The new Dynamic Mode enhances color, sharpness, brightness and contrast to provide incredible picture quality. New Audyssey Sound Enhancement - A suite of advanced audio technologies that helps produce clear, crisp and natural sound. For the L5200 series the suite includes: Audyssey Dynamic EQ Technology Audyssey Dynamic Volume Technology Audyssey Bass Extension New Ported Speaker Design Product Specifications: Screen Size: 46 Diagonal Screen Size: 45.63 Design: Aero Cosmetic Design Panel Panel Type: LED Resolution: 1080P Full HD Refresh Rate: ClearFrame 120Hz Backlight Control: DynaLight Video Chassis Dynamic Picture Mode Native Mode Game Mode Convenience Standard Remote Control Audio Audyssey Premium Sound Suite Dynamic EQ ABX Dynamic Volume Ported Speakers Speaker Output: 14W Connectivity HDMI with CEC: 3 USB Media: 1 High Definition PC Input: 1 3.5mm PC Audio Out: 1 Digital Audio Out: 1 ColorStream Component Video: 1 Composite: 1 Product and Packaging VESA Mounting Pattern4: 400mm x 400mm Limited Warranty: 1 Year Parts & Labor Power Consumption (On): 85W Power Consumption (Stand-by): 0.2W Product Dimensions & Weights With Stand Dimensions: 41.8x27x10.1 Weight: 43 lbs. Without Stand Dimensions: 41.8x25.2x1.8 Weight: 37.3 lbs. In Packaging Dimensions: 48.6x28.6x6.3 Weight: 54 lbs. ENERGY STAR 5.3 Compliant
Toshiba 46L5200U 46 inch Ultra-thin LED TV 1080p Full HD 120Hz + Hookup Bundle