#@ LG 50PA450C 50" 720p Plasma TV - 16:9 - HDTV - 600 Hz. 50IN 720P PLASMA HDTV TAA COMMERCIAL PLASMA W/PD SETTINGS. ATSC - NTSC - 1024 x 768 - Virtual Surround Sound, Dolby Digital - 2 x HDMI - USB - Find out more reviews of LG 50PA450C 50" 720p Plasma TV - 16:9 - HDTV - 600 Hz. 50IN 720P PLASMA HDTV TAA COMMERCIAL PLASMA W/PD SETTINGS. ATSC - NTSC - 1024 x 768 - Virtual Surround Sound, Dolby Digital - 2 x HDMI - USB.
Product Description
LG 50PA450C 50" 720p Plasma TV - 16:9 - HDTV - 600 Hz. 50IN 720P PLASMA HDTV TAA COMMERCIAL PLASMA W/PD SETTINGS. ATSC - NTSC - 1024 x 768 - Virtual Surround Sound, Dolby Digital - 2 x HDMI - USB
- Limited Warranty: 2 Year
- Manufacturer/Supplier: LG Electronics
- Manufacturer Part Number: 50PA450C
- Brand Name: LG
- Product Model: 50PA450C
- Product Name: 50" Class (49.9" Measured Diagonally) Plasma Widescreen Commercial HDTV
- Marketing Information: The LG 50PA450C Plasma television is designed for entertainment solutions for a variety of vertical markets. Commercial features include public display settings, USB cloning capability and an RS-232C port which helps reduce installation time and maintenance costs. Its TruSlim bezel trims unnecessary bulk and focuses the attention to the HD screen. EcoSmart energy savings allow for consumption level adjustments to reduce energy usage. With a 3,000,000:1 Dynamic Contrast Ratio, 600 Hz Sub-Field Driving and New Triple XD Engine , the 50PA450C delivers a superior television viewing experience.
- Product Type: Plasma TV
- Screen Size: 50"
- Aspect Ratio: 16:9
- Electronic Program Guide: Yes
- Digital Tune ...