#@ LG 55LN5700 55" 1080p TV, Smart, 120Hz, Dual Core, Direct LED TV - Bundle - with LG 26LN4500 26" Class Edge LED TV - Find out more reviews of LG 55LN5700 55" 1080p TV, Smart, 120Hz, Dual Core, Direct LED TV - Bundle - with LG 26LN4500 26" Class Edge LED TV.
Product Description
It's easy to enjoy LG's 55LN5700 with Smart TV. Enjoy instant access to the best of the Internet direct to your TV. Built-in Wi-Fi lets you connect to your existing network so you can stream and share your movies, videos, music and pictures from compatible devices direct to your TV. And, with Full HD 1080p, LED, TruMotion 120Hz and Picture Wizard II, you're sure to enjoy the stunningly clear picture quality. LG's intuitive Magic Remote is a simple and fun way to pick and choose what you want to watch. With just a point and click or use LG's unique Voice Mate, capable of recognizing how you naturally speak to change channel, volume or access premium content direct from your TV. Now, you can spend less time navigating and more time on your entertainment.
LG 55LN5700 55" 1080p TV, Smart, 120Hz, Dual Core, Direct LED TV - Bundle - with LG 26LN4500 26" Class Edge LED TV