#!! Best Toshiba 26EV700E 26" Multi System LCD Tv with Pal/ntsc & Dual Voltage for Worldwide Use.
#@ Toshiba 26EV700E 26" Multi System LCD Tv with Pal/ntsc & Dual Voltage for Worldwide Use. - Find out more reviews of Toshiba 26EV700E 26" Multi System LCD Tv with Pal/ntsc & Dual Voltage for Worldwide Use..
Product Description
The Toshiba 26EV700 26" Multisystem LCD TV works in almost any country in the world that has TV and electricity. It's an excellent set in its own right but if you've just been transferred overseas, are in the military or just going abroad for a year or two, this could be exactly the set you need. Of course we ship almost everywhere in the world so even if you're already beyond our shores, the 26EV700 is an excellent choice. It can handle all sorts of variations of NTSC, PAL and SECAM TV signals. Its native resolution is WXGA (1366 x 768) and is compatible with input sources up to 1080p. Two HDMI inputs mean those signals will stay in pure digital form from source to set. It's also got both component and composite inputs for less critical signals, such as a DVD player. AutoView combined with Intelligent Backlight Control constantly monitor room light display for optimal viewing while the Auto Signal Booster improves sensitivity to weak RF signal. Power Meta Brain 8-bit video processing employs advanced technologies to produce over 1 billion colors. The Toshiba 26EV700 is ready for the world and it's ready to entertain you wherever in the world you are. Power Meta Brain True to Toshiba's effort in continually producing high picture quality, now the latest Power Meta Brain engine not only houses the technologies which perfectly answer the 5 core visual aspects of display goals: real, clean, clear, smooth and original but also encompasses the 8-bit video processing technology to create 1 billion colors and smoother gradation 8-Bit Processing This technology results in a much more realistic picture, delivering all the vivid color intensity present in the original source. Power Meta Brain 8-bit Color employs advanced technologies to produce over 1 billion colors.
Toshiba 26EV700E 26" Multi System LCD Tv with Pal/ntsc & Dual Voltage for Worldwide Use.
From Toshiba
Product Details
  • Color: Black
  • Brand: Toshiba
  • Model: 26ev700e
  • Dimensions: 16.89" h x 3.74" w x 26.18" l, 16.53 pounds
  • Display size: 26
Features
  • REGZA Meta Brain Pro
  • WXGA Panel 1366 x 768
  • HD Ready (1080p/1080i/720p). 26" LCD Display