#@ Sharp LC-70UD1U 70-Inch Aquos 4K Ultra HD 120Hz Smart LED TV - Find out more reviews of Sharp LC-70UD1U 70-Inch Aquos 4K Ultra HD 120Hz Smart LED TV.
Product Description
Sharp LC-70UD1U 70-Inch Aquos 4K Ultra HD 120Hz Smart LED TV
From Sharp
Product Details
- Home Theater
- Color: Black aluminum
- Brand: Sharp
- Model: LC-70UD1U
- Dimensions: 39.10" h x 16.40" w x 62.10" l, 121.30 pounds
- Native resolution: 3840x2160
- Display size: 70
Features
- Four times the pixel resolution of HD, for four times the detail, depth, and clarity
- World's first THX 4K certified Ultra HD TV, so you see everything as the director intended
- 70" Class (69.5"diagonal), 16% more viewing area than a 65" class