#@ Samsung UN46F7500 46" 1080p 240Hz 3D LED Smart TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 10.1" Tablet, 1GB RAM, 16GB Flash Memory, Gold Brown - Find out more reviews of Samsung UN46F7500 46" 1080p 240Hz 3D LED Smart TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 10.1" Tablet, 1GB RAM, 16GB Flash Memory, Gold Brown.
Product Description
The Samsung UN46F7500 46" 1080p 240Hz 3D LED TV features a 960 clear motion rate. TVs with this CMR can display action-packed movement with superb sharpness, clarity and contrast. Clear Motion Rate was developed to accurately measure how well an LCD or LED TV can depict fast-moving images. Previously, motion-clarity was calculated by the frame refresh rate alone. But CMR offers a more complete measure by calculating 3 factors: frame refresh rate, image processor speed and backlight technology.
Samsung UN46F7500 46" 1080p 240Hz 3D LED Smart TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 10.1" Tablet, 1GB RAM, 16GB Flash Memory, Gold Brown