#!! Best Panasonic TH-50PH30U 50" Plasma Display - 16:9 - GU6551
#@ Panasonic TH-50PH30U 50" Plasma Display - 16:9 - GU6551 - Find out more reviews of Panasonic TH-50PH30U 50" Plasma Display - 16:9 - GU6551.
Product Description
General Information Manufacturer/Supplier: Panasonic Manufacturer Part Number: TH50PH30U Brand Name: Panasonic Product Series: 30 Product Model: TH-50PH30U Product Name: TH-50PH30U Widescreen Plasma Display Marketing Information: A stunning 50" high definition professional plasma display that delivers the elegance and superb image quality for just about any installation - whether it's in a boardroom, classroom, hotel, or restaurant, while providing full integration in an automated environment. This new 30-Series HD plasma display - the TH-50PH30U, maintains the Panasonic plasma essentials of superior image quality and world-class support. Original image-process technologies have enabled a high contrast ratio of 2,000,000:1. This produces robust blacks that give images even greater realism and depth. Product Type: Plasma Display Technical Information Number of Screens: 1 Screen Size: 50" Aspect Ratio: 16:9 Mount Type: Wall Mountable Features: Digital Zoom Video Wall Auto-off Screen Saver Auto Setup Sidebar Adjust Video Maximum Resolution: 1024 x 768 Contrast Ratio: 2,000,000:1 Interfaces/Ports DVI: Yes HDMI: Yes VGA: Yes Component Video: Yes Power Description Input Voltage: 110 V AC Operating Power Consumption: 245 W Standby Power Consumption: 400 mW Off-Mode Power Consumption: 200 mW Physical Characteristics Color: Black Height: 28.5" Width: 47.7" Depth: 3.5" Weight (Approximate): 68.40 lb ship Information ship Dimensions : 11.0" Height x 32.0" Width x 54.0" Depth ship Weight : 85.0 lb Miscellaneous Package Contents: TH-50PH30U Widescreen Plasma Display AC Power Cord Operating Instruction Book CD ROM (Operating Instructions) Remote Control Batteries Certifications & Standards: UL60065 CAN/CSA-22.2 NOM FCC Part 15 Class B ICES-003 Green Compliant: Yes Green Compliance Certificate/Authority: Energy Star Warranty Standard Warranty: 2 Year Limited
Panasonic TH-50PH30U 50" Plasma Display - 16:9 - GU6551