Product Description
Description View your favorite movies and programs on the high-definition Panasonic Viera TC-L47ET5 Internet TV. Almost all movies and digital images are originally created in 16:9 format, this Panasonic Viera 47-inch TV has the same aspect ratio that ensures you get an uncut, full-screen view of the same. For an immersive sound, this Internet TV features 3D Real Sound technology that enhances your viewing experience. You can place this Panasonic Viera 47-inch TV at either an upright or horizontal position in your room, as it offers comfortable viewing with 178 degrees of extra-wide viewing angle. With two built-in USB 2.0 ports, this Panasonic Viera 47-inch TV lets you connect other compatible devices to it. What's more, the 3D 24p Cinema Smoother in this Panasonic Viera TC-L47ET5 television offers you absolutely smooth images onscreen. Product Identifiers Brand Panasonic Family Line Viera Model TC-L47ET5 MPN TC-L47ET5, TCL47ET5 UPC 885170076426 Key Features Display Technology LED LCD Screen Size 47" Definition HDTV Aspect Ratio 16:9 Resolution 1080p Display Resolution 1920 x 1080 pixels 3D Technology Full 3D WiFi Connection Built-in WiFi Smart TV Features Internet Browsing Technical Features Viewing Angle 178° Screen Type Flat Screen Built-in Tuner ATSC, NTSC, QAM Supported Resolutions 1080i (HDTV), 1080p (HDTV), 480i (SDTV), 480p (EDTV), 720p (HDTV) Supported File Formats AAC, JPEG, MP3 Power On Mode Power 70.4 W Sleep Mode Power 0.1 W Audio Features Number Of Speakers 2 Speaker Power 2 x 20 Watt Audio Type Surround Dimensions Height 26.3 in. Width 43.6 in. Depth 1.6 in. Weight 37.5 lbs Miscellaneous Sleep Timer With Sleep Timer Room Type Commercial Space, Living Room Remote Control Type (originally supplied by manufacturer) Standard Exterior Color Black Additional Features 3D-ready, DLNA Certified