#!! Best LG 60LN6150 60" Full HD 1080p Smart LED 3D TV, 16:9 Aspect Ratio - Bundle - with LG ND5630 30W Docking Speaker Systems, AirPlay, Built-In Wi-Fi, Bluetooth
#@ LG 60LN6150 60" Full HD 1080p Smart LED 3D TV, 16:9 Aspect Ratio - Bundle - with LG ND5630 30W Docking Speaker Systems, AirPlay, Built-In Wi-Fi, Bluetooth - Find out more reviews of LG 60LN6150 60" Full HD 1080p Smart LED 3D TV, 16:9 Aspect Ratio - Bundle - with LG ND5630 30W Docking Speaker Systems, AirPlay, Built-In Wi-Fi, Bluetooth.
Product Description
The LG 60LN6150 60" Full HD 1080p Smart LED 3D TV features a 3D LCD panel with Full HD 1920 x 1080p native resolution, LED backlighting, a Triple XD Engine, a dual-core processor and TruMotion 120 Hz technology that promotes sharp detail and contrast - even when watching sports and action movies. The TV's Picture Wizard II technology allows you to self-calibrate key picture quality elements including black level, color, tint, sharpness and backlight levels. The LN6150 is equipped with built-in Wi-Fi and Ethernet connectivity as well. Smart TV features include Home Dashboard 3.0, access to premium content and an app store, LG Cloud for storing media, a full web browser, SmartShare media sharing and Skype video calling with an optional camera. It also supports DLNA home network sharing and Intel Wireless Display (WiDi) technology. The LN6150 is Windows 8 certified as well. Plus, it works with the optional Magic Remote, which affords voice control capabilities. This model provides three HDMI inputs located on the side of the panel. There are also three side-panel USB 3.0/2.0 ports that lets you play videos, music or photos from a USB drive without needing to use a PC. Other features include MHL and Miracast mobile device mirroring, NFC connection pairing and streaming, SIMPLINK multi-device control, multiple picture modes, multiple sound modes, Virtual Surround technology, Clear Voice II technology and 24W stereo speakers.
LG 60LN6150 60" Full HD 1080p Smart LED 3D TV, 16:9 Aspect Ratio - Bundle - with LG ND5630 30W Docking Speaker Systems, AirPlay, Built-In Wi-Fi, Bluetooth