#!! Best Samsung UN46C6900 46" Class / 1080p / 120Hz / LED-LCD HDTV
#@ Samsung UN46C6900 46" Class / 1080p / 120Hz / LED-LCD HDTV - Find out more reviews of Samsung UN46C6900 46" Class / 1080p / 120Hz / LED-LCD HDTV.
Product Description
46" screen measured diagonally from corner to cornerWith precision dimming and a light sensor for optimal viewing in large rooms.Ultraslim design (1-1/8" deep)Ideal for wall mounting (with optional mounting kit, not included). Swivel stand provides optimal viewing.Internet Connectable for access to Instant ContentVia Internet@TV with customizable widgets features access to Blockbuster, Netflix, Pandora, Facebook, Twitter, YouTube and Flickr.Wide Color Enhancer ProWith ultra clear panel technology delivers brilliant color and intense detail to images. Auto Motion Plus 120Hz Clear Motion Rate technology delivers crisp, fluid images in fast-action scenes.1080p displayProvides the highest quality progressive-scan picture possible from a high-definition source.Two 10W speakersWith Dolby Digital and DTS decoders for a lush soundscape. DNSe delivers high-quality audio with natural effectsInputsInclude 4 HDMI with Anynet+ (rear), 1 component video (rear), 1 Ethernet (rear) and 1 PC (rear).OutputsInclude 1 optical audio (rear).4 HDMI inputsProvide an uncompressed all-digital audio/video link for the highest quality connection, and they support copy-protected HD broadcast content.PC video inputLets you connect your computer to experience high-resolution images.Built-in Ethernet portLets you connect your TV to your home network.2 USB 2.0 portsFor quick connection of a digital camera or other USB device.ConnectShare MovieAllows you to connect a thumb drive or digital camera. User-friendly interface allows access to videos, music playlist and pictures via the remote. AllShare function for streaming audio or video files from your PC.Game ModeEnhances dark areas, sharpens the picture, speeds up image processing response and enhances audio for gaming.Touch of Color designFor a stylish look.
Samsung UN46C6900 46" Class / 1080p / 120Hz / LED-LCD HDTV
From Samsung
Product Details
  • Consumer Electronics
  • Color: Black
  • Brand: Samsung
  • Dimensions: 30.40" h x 1.10" w x 50.50" l, 40.30 pounds