#@ Samsung UN55F9000 55" 4K Ultra High Definition Smart LED TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 8" Tablet, 1.5GB RAM, 16GB Storage, Gold Brown - Find out more reviews of Samsung UN55F9000 55" 4K Ultra High Definition Smart LED TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 8" Tablet, 1.5GB RAM, 16GB Storage, Gold Brown.
Product Description
The Samsung 55" UN55F9000 4K Ultra HD Smart LED TV features a 2D/3D LCD panel with 4K Ultra HD 3840 x 2160 resolution in 2D and 1920 x 1080p Full HD resolution in 3D. It also features Slim LED backlighting and a very high Clear Motion Rate of 1200 that promotes sharp detail and contrast - even when watching sports and action movies. The Wide Color Enhancer Plus feature further improves picture quality by allowing you to see the full RGB spectrum. For flexible connectivity, this model offers four HDMI inputs and three USB ports that support ConnectShare Movie. This lets you play videos, music or photos from a USB drive without needing to use a PC. Other connection options include a component input, a digital optical audio output and more. This TV features built-in Wi-Fi, a powerful Quad Core Processor for faster multitasking and a full web browser. It also provides access to the Samsung Smart Hub and you can use the Wi-Fi to connect to a variety of entertainment apps and Smart TV features. It supports home network AllShare connectivity with compatible devices as well. Plus, you can control all HDMI connected compatible devices with a single remote with Anynet+. S-Recommendation is also available for voice communication with your Smart TV. You suggest what you're in the mood for and the TV finds the programming for you. The UN55F9000 is equipped with dual 20W down-firing, full-range speakers and dual 15W woofers that are enhanced by DNSe+. It supports Dolby Digi
Samsung UN55F9000 55" 4K Ultra High Definition Smart LED TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 8" Tablet, 1.5GB RAM, 16GB Storage, Gold Brown