#@ NEW Panasonic Viera Tc-l55e50 55" 1080p Full Hd Tv IPS LED LCD Television Wi-fi Fast Shipping - Find out more reviews of NEW Panasonic Viera Tc-l55e50 55" 1080p Full Hd Tv IPS LED LCD Television Wi-fi Fast Shipping.
Product Description
Description The Panasonic Viera TC-L55E50 HDTV is designed to provide an outstanding HD television viewing experience. Even fast-moving images, such as those in sporting events or action movies, are displayed with sharp picture quality and vivid contrasts. This Panasonic HD TV has full HD resolution and an aspect ratio of 16:9, providing a distortion-free picture. This 55-inch LED LCD TV has both a horizontal and vertical viewing angle of 178 degrees, making the screen visible from almost any area in the room. This feature gives the user flexibility when choosing a set-up location for this television. The Panasonic Viera TC-L55E50 HDTV supports Wi-Fi, and simply requires a separate wireless LAN adaptor for full Internet capability. Family and friends can now enjoy all these features on a 55-inch LED LCD TV. This Panasonic HD TV weighs 55.2 lbs. It is 50.5 inches long, 2.1 inches wide and 30.2 inches high. This television produces clear images with cinema-like sound quality, making the Panasonic Viera TC-L55E50 HDTV an ideal centerpiece to any home theater system. Product Identifiers Brand Panasonic Family Line Viera Model TC-L55E50 MPN TCL55E50 UPC 0885170076440, 885170076457 Key Features TV Type Flat-Panel Display Technology LED LCD Screen Size 55" Definition HDTV Aspect Ratio 16:9 Resolution 1080p Display Resolution 1920 x 1080 pixels WiFi Connection WiFi Ready Technical Features Supported Resolutions 1080p (HDTV) Power On Mode Power 74.8 W Sleep Mode Power 0.15 W Audio Features Number Of Speakers 2 Audio Type Surround Miscellaneous Exterior Color Black Additional Features DLNA Certified
NEW Panasonic Viera Tc-l55e50 55" 1080p Full Hd Tv IPS LED LCD Television Wi-fi Fast Shipping