#!! Best TCL LE50FHDF3010TA 50-Inch 1080p 120Hz 3D LED TV (Silver)
#@ TCL LE50FHDF3010TA 50-Inch 1080p 120Hz 3D LED TV (Silver) - Find out more reviews of TCL LE50FHDF3010TA 50-Inch 1080p 120Hz 3D LED TV (Silver).
Product Description
Enjoy The Creative Life with the TCL 50" 1080p 120Hz CMI edge-lit LED HDTV. It delivers a complete home theater experience with its large display, premium picture quality and sophisticated slim frame design. Whether wall mounted like a piece of art or sitting on its elegant glass base, this flat screen LED HDTV features Full High Definition 1080p resolution, fast 120Hz CMI refresh rate, a dynamic contrast ratio of 5,000,000:1, three HDMI inputs, TCL True Color for a broadened color spectrum for more natural color, and TCL Smart Volume for level sound when surfing channels and during commercials . This MHL (Mobile High-Definition Link) enabled HDTV allows you to effortlessly connect your smartphone or tablet to the TV to display content and simultaneously charge the device. Exceeding ENERGY STAR 6.0 Guidelines, this TV's low energy usage ensures that the planet and your wallet will be better off. Color Your World with superior performance and design backed by a 1 year limited manufacturer's warranty.
TCL LE50FHDF3010TA 50-Inch 1080p 120Hz 3D LED TV (Silver)
From TCL
Product Details
  • Home Theater
  • Color: Silver
  • Brand: TCL
  • Model: LE50FHDF3010TA
  • Dimensions: 28.70" h x 44.70" w x 9.50" l, 47.30 pounds