Product Description
What is the "Perfect Experience"? The most amazing picture imaginable is what you will see with JVC's line of HD-ILA Rear Projection Televisions. This 52" Widescreen model is built on JVC's 3-Chip DILA Technology, a revolutionary Micro-display technology that will give you the most incredible picture imaginable. Packed with supporting features like a NEW 3 Step, Optical Iris System, 5-Point Color Management, Dynamic Gamma Correction Circuitry, Dual HDMI/HDCP Digital Inputs, Dual HD Component Inputs and JVC's 5th Generation D.I.S.T 720p (Digital Image Scaling Technology) with GENESSA Picture Processing, JVC delivers the most technologically advanced and superior Micro-display televisions available today. - Black/Silver Cabinet
JVC HD52G887 52-Inch HDILA Rear Projection TV
From JVC
Product Details
- Home Theater
- Brand: JVC
- Model: HD52G887
- Dimensions: 42.75" h x 57.87" w x 22.88" l, 107.80 pounds