#!! Best LG EzSign 42LV355B 42" 1080p LED-LCD TV - 16:9 - HDTV 1080p - 42LV355B
#@ LG EzSign 42LV355B 42" 1080p LED-LCD TV - 16:9 - HDTV 1080p - 42LV355B - Find out more reviews of LG EzSign 42LV355B 42" 1080p LED-LCD TV - 16:9 - HDTV 1080p - 42LV355B.
Product Description
General Information Manufacturer/Supplier: LG Electronics Manufacturer Part Number: 42LV355B Brand Name: LG Product Line: EzSign Product Series: LV355B Product Model: 42LV355B Product Name: EzSign 42LV355B LED-LCD TV Marketing Information: The Best Award winner from the Commercial Integrator magazine for digital signage hardware, the LG EzSign TV is an innovation in digital signage that can entertain while maximizing the impact of your message. Create your own signage content by using your PC and the EzSign software. Transfer that content by using a USB flash drive and plug it in to the EzSign TV to run content in the form of a billboard - no additional hardware is needed. Advertisement, information, and a live television broadcast can be arranged on the same screen to attract attention and deliver specific messaging to your customers. Product Type: LED-LCD TV Technical Information Screen Size: 42" Backlight Technology: Edge LED Horizontal Viewing Angle: 178 Vertical Viewing Angle: 178 Aspect Ratio: 16:9 Response Time: 6 ms Features: Channel Labeling Closed Caption Auto Program Favorite Channel Selection Auto-off Hotel Mode Electronic Program Guide: Yes Parental Control: V-chip Video Digital Tuner: ATSC Analog Tuner: NTSC Video Signal Standard: HDTV 1080p Standard Refresh Rate: 60 Hz Maximum Resolution: 1920 x 1080 Dynamic Contrast Ratio: 2,000,000:1 Brightness: 360 Nit Scan Format: 1080p Audio Speakers: Yes RMS Output Power: 20 W Sound System: Surround Sound Dolby Digital Interfaces/Ports HDMI: Yes Number of HDMI Ports: 3 USB: Yes USB Standard: USB 2.0 Component Video: Yes Digital Audio Output: Yes VGA: Yes Network (RJ-45): Yes Power Description Operating Power Consumption: 120 W Standby Power Consumption: 1 W Color: Glossy Black VESA Mount Standard: 400 x 400 Height: 20.3" Width: 39.3" Depth: 1.2" Height with Stand: 27" Width with Stand: 39.30" Depth with Stand: 10.10" Weight (Approx
LG EzSign 42LV355B 42" 1080p LED-LCD TV - 16:9 - HDTV 1080p - 42LV355B
From LG
Product Details
  • PC Accessory
  • Brand: LG
  • Dimensions: 1.20" h x 20.30" w x 39.30" l, 1.00 pounds