#@ Samsung PN64F8500 64" Full HD Smart 3D Plasma TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 8" Tablet, 1.5GB RAM, 16GB Storage, Gold Brown - Find out more reviews of Samsung PN64F8500 64" Full HD Smart 3D Plasma TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 8" Tablet, 1.5GB RAM, 16GB Storage, Gold Brown.
Product Description
The Samsung PN64F8500 64" Full HD Smart 3D Plasma TV features a 3D Ultra Edge Slim plasma panel with 1920 x 1080p Full HD resolution and 600 Hz Subfield Motion, which promotes sharp detail and contrast - even when watching sports and action movies. The Wide Color Enhancer Plus and Super Contrast Panel technology further improve picture brightness and contrast by enlarging sub-pixel color areas, enhancing the color range and improving the TV's black levels in all light conditions.For flexible connectivity, this model offers four HDMI inputs and three USB ports that support ConnectShare Movie. This lets you play videos, music or photos from a USB drive without needing to use a PC. Other connection options include a component video input, a digital optical audio output and more.This TV also features built-in Wi-Fi, a powerful Quad Core Processor for faster multitasking and a full web browser. It provides access to the Samsung Smart Hub as well, so you can connect to a variety of entertainment apps and Smart TV features. It also supports home network AllShare connectivity with compatible devices. Plus, you can control all HDMI connected compatible devices with a single remote thanks to Anynet+.S-Recommendation and Smart Interaction are also available for voice communication with your Smart TV. You suggest what you're in the mood for and the TV finds the programming for you. The Smart Touch Remote Control supports voice interaction as well. The 8500 Series
Samsung PN64F8500 64" Full HD Smart 3D Plasma TV - Bundle - with Samsung Galaxy Tab 3 8" Tablet, 1.5GB RAM, 16GB Storage, Gold Brown