#!! Best Sharp LC-57D90U 57IN 16X9 HDtv Aquos with b
Product Description
With the 57" AQUOS® LC-57D90U, Sharp now boasts the two largest commercially available LC-TVs in the world, following the LC-65D90U. Like the 65", the LC-57D90U makes a dramatic statement about your home entertainment choices. With a 16:9 aspect ratio, unbeatable resolution of 1920 x 1080 and vivid color purity, it is a state-of-the-art TV to carry you into the high-definition future. The LC-57D90U utilizes the next generation of Sharp's proprietary Advanced Super View/Black TFT Panel, which provides unparalleled 4ms response time, incredible 1500:1 contrast ratio and 176°H x 176°V viewing angles. With a fully integrated HDTV tuner and CableCARD compatibility, the LC-57D90U is a complete state-of-the-art Digital Cable Ready HDTV. This means you can "plug and play" with a CableCARD from your HDTV-capable Cable-TV system provider, with no need for a separate cable set-top box. The LC-57D90U features an elegant titanium design with detachable speakers to ensure the sound is as outstanding as the picture. In addition, the included table stand easily removes for wall mounting applications. Other features that distinguish the LC-57D90U: HDMI, DVI-I and 2 HD component video inputs as well as Sharp's new Five-Wavelength Backlight System, which enables the reproduction of much deeper, more vivid greens and reds.
Sharp LC-57D90U 57IN 16X9 HDtv Aquos with b
From Sharp
Product Details
  • Home Theater
  • Brand: Sharp
  • Model: LC-57D90U
  • Display size: 57
Features
  • 57 inch AQUOS Widescreen LCD TV