#@ Samsung B750 Series T27B750KD 27" 27-Inch LED Full HD Smart TV Monitor - Find out more reviews of Samsung B750 Series T27B750KD 27" 27-Inch LED Full HD Smart TV Monitor.
Product Description
* This product Korea Model/ Plug type is C for Korea.
Specifications
Display
* Screen Size: 27"
* Type: TN LED
* Brightness: 300 cd/m³
* Contrast Ratio: Mega ∞ DCR (Static 1000 : 1)
* Resolution: 1920 x 1080
* Response Time: 5 ms (BTW)
* Viewing Angle (Horizontal/Vertical):170° / 160°
Interface
* D-Sub: 1
* Wireless Display: Yes
* HDMI: 2
* RF In: 1
* USB: 2
* Component In (Y/Pb/Pr): 1
* Composite In (AV): 1 (Common use for comp Y)
* Ethernet (LAN): 1
* Audio In / Out: 1
Sound
* Sound Solution: Dolby Digital +, dts 2.0, SRS TheaterSoundHD
* Sound Output(RMS): 7 W x 2
General Feature
* Allshare (Powered by DLNA): Yes
* ConnectShareTM (USB 2.0): Yes
* EPG: Yes
* OSD Language: English/Korean
* Anynet+ (HDMI-CEC): Yes
* Picture-In-Picture: 1 Tuner PIP
* Energy/Environment Mark: Energystar 5.0
* Mobile High-Definition Link (MHL): Yes
* Smart Hub Function: Yes
* DTV Broadcasting Record (Extra USB HDD required): Yes
* Web Browser on SmartHub: Yes
* V-Chip (for US): Yes
* Wireless LAN: Built-In
System
* DTV Reception: ATSC
* DTV Tuner Built-in: Yes
Design
* Color: Black & White
* Stand Type: Simple
* Stand Function: Tilt (-2° ~ 21°)
* Wall Mount: NONE
Power
* Energy Efficiency Class: AC 220 ~ 240 V 50 / 60 Hz
* Power Supply: 60 W
* Power Consumption: 40 W, (Stand-by): 0.5 W
Accessories
* Cables: D-sub, USB cable, Stereo Cable, ,MHL cable, Power Cable
* Others: Remote controller(with Battery), Quick setup guide, Manual CD
Samsung B750 Series T27B750KD 27" 27-Inch LED Full HD Smart TV Monitor
From Samsung
Product Details
- PC Accessory
- Brand: Samsung
- Model: T27B750KD
- Dimensions: 18.66" h x 25.04" w x 8.03" l, 14.33 pounds