#!! Best TCL LE50UHDE5691 50-Inch 4K Ultra HD 120Hz LED TV
#@ TCL LE50UHDE5691 50-Inch 4K Ultra HD 120Hz LED TV - Find out more reviews of TCL LE50UHDE5691 50-Inch 4K Ultra HD 120Hz LED TV.
Product Description
Enjoy The Creative Life with the TCL 50 inch; 120Hz 4K Ultra HD edge-lit LED TV. It delivers a complete home theater experience with its large display, premium picture quality and sophisticated slim frame design. Whether wall mounted like a piece of art or sitting on its elegant glass base, this flat screen LED HDTV features Ultra High Definition 4K resolution, fast 120Hz refresh rate, a dynamic contrast ratio of 5,000,000:1, three HDMI inputs, and SRS TruSurround HD for more immersive surround sound. This MHL (Mobile High-Definition Link) enabled HDTV allows you to effortlessly connect your smartphone or tablet to the TV to display content and simultaneously charge the device. Exceeding ENERGY STAR 6.0 Guidelines, this TV's low energy usage ensures that the planet and your wallet will be better off. Color Your World with superior performance and design backed by an industry-leading 2 year limited manufacturer's warranty.
TCL LE50UHDE5691 50-Inch 4K Ultra HD 120Hz LED TV
From TCL
Product Details
  • Home Theater
  • Brand: TCL
  • Model: LE50UHDE5691
  • Dimensions: 28.00" h x 9.00" w x 45.00" l, 44.00 pounds
  • Display size: 49.5
Features
  • 4K Ultra HD
  • 4 HDMI Inputs
  • Slim Frame Design
  • 120Hz