#!! Best TCL LE40FHDE5510TA 40-Inch 1080p 120Hz LED HDTV
#@ TCL LE40FHDE5510TA 40-Inch 1080p 120Hz LED HDTV - Find out more reviews of TCL LE40FHDE5510TA 40-Inch 1080p 120Hz LED HDTV.
Product Description
Enjoy The Creative Life with the TCL 40" 1080p 120Hz CMI edge-lit LED HDTV. It delivers a complete home theater experience with its large display, premium picture quality and sophisticated slim frame design. Whether wall mounted like a piece of art or sitting on its elegant glass base, this flat screen LED HDTV features Full High Definition 1080p resolution, fast 120Hz CMI refresh rate, a dynamic contrast ratio of 3,500,000:1, three HDMI inputs, and SRS TruSurroundHD for more immersive surround sound. This MHL (Mobile High-Definition Link) enabled HDTV allows you to effortlessly connect your smartphone or tablet to the TV to display content and simultaneously charge the device. Exceeding ENERGY STAR 6.0 Guidelines, this TV’s low energy usage ensures that the planet and your wallet will be better off. Color Your World with superior performance and design backed by an industry-leading 2 year limited manufacturer’s warranty.
TCL LE40FHDE5510TA 40-Inch 1080p 120Hz LED HDTV
From TCL
Product Details
  • Home Theater
  • Size: 40-Inch
  • Brand: TCL
  • Model: LE40FHDE5510TA
  • Dimensions: 23.60" h x 2.20" w x 36.00" l, 25.30 pounds
  • Native resolution: 1920x1080
  • Display size: 40
Features
  • TCL TruColor for enhanced picture quality
  • 120Hz Clear Motion Index refresh rate